• kontakt@wkulbat.pl

ul. Opolska 22, Katowice

805 452 221

Oregano i jego właściwości

Oregano i jego właściwości

Oregano to jedna najpopularniejszych przypraw kuchennych, która posiada także wiele właściwości leczniczych. Dzięki temu oregano i pozyskiwany z niego olejek od lat znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej. Dowiedz się, jakie właściwości posiada oregano.

Oregano (lebiodka pospolita) znajduje powszechne zastosowanie w kuchni, ale jak wykazują współczesne badania posiada także liczne właściwości lecznicze. Wykazuje m.in. działanie przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi, poprawia trawienie oraz łagodzi kaszel.

Oregano wzbogaca kuchnię
Oregano najbardziej znane jest jako przyprawa do pizzy. Jednak może wzbogacić smak różnych innych potraw oraz produktów, tj. pieczywo drożdżowe, pieczone mięsa i ryby, sery, marynowane warzywa, a także czarna fasola, cukinia czy bakłażany. Przyprawa doskonale pasuje również do gulaszy i zup. Ponadto świetnie komponuje się czosnkiem, tymiankiem, pietruszką i oliwą z oliwek.

Oregano wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne
Oregano zawiera do 1,2 proc. olejku eterycznego, który jest bogatym źródłem m.in. karwakrolu i tymolu. Badania naukowe potwierdzają, że substancje te charakteryzują się działaniem bakterio- i grzybobójczym.

Oregano pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi
Dzięki wysokiej zawartości składników fenolowych przyprawa może zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, t.j. Cukrzyca czy choroby serca. Dodatkowo posiada właściwości przeciwutleniające oraz zdolność eliminowania wolnych rodników przez co oregano odznacza się także właściwościami przeciwnowotworowymi.

Oregano wspomaga trawienie
Oregano usprawnia procesy trawienia i przyswajania pokarmów, ponieważ zwiększa wydzielanie śliny, soku żołądkowego i żółci. Ponadto oregano uznaje się za skuteczny środek wiatropędny i przeciwbiegunkowy. Stosowanie ziela lebiodki zalecane jest też w przypadku niestrawności, zapalenia żołądka, atonii jelit, a także przy nadmiernej fermentacji jelitowej i wzdęciach. Natomiast w medycynie naturalnej olejek z oregano wykorzystywany jest do leczenia jelitowej infekcji pasożytniczej.

Oregano walczy z kaszlem
Ziele lebiodki stosowane jest w przypadkach nieżytu górnych dróg oddechowych, kaszlu i utrudnionym odkrztuszaniu, bowiem wzmaga wydzielanie śluzu przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych oraz działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli.

Udostępnij:

Zobacz