piątek, 31 paĄdziernika 2014 r.
Strona główna arrow Życie religijne arrow Sympozjum w Łagiewnikach
Sympozjum w Łagiewnikach PDF Drukuj Email
Redaktor: Waldemar Kulbat   
01.12.2008.
Łagiewniki WSD , sympozjum

 

Sympozjum pastoralne w Łagiewnikach

Niedziela, Edycja łódzka 48/2003

Wyzwania duszpasterskie na początek XXI w. to temat Sympozjum Pastoralnego, które odbyło się 25 października br. w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Jaka jest religijność współczesnej młodzieży, czy młodzi ludzie potrzebują kierownictwa duchowego kapłanów? Czy ta sytuacja zmieni się za 5-6 lat? Na te pytania oraz wiele innych odpowiadał socjolog ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina w swojej konferencji zatytułowanej Młodzież w Kościele. Zdaniem Duchownego warto podejmować refleksję nad młodzieżą, gdyż ze względu na dynamizm tej grupy, jak w zwierciadle odbijają się w niej wszystkie problemy i kryzysy społeczne. Religijność młodych objawia się w różnych odcieniach: od “religii bez Kościoła”, aż po wiarę osobowo przeżywaną, od form opartych na kulturowej obrzędowości, po osobiste doświadczenie wiary. Odchodzenie od praktyk religijnych, wybiórcza akceptacja prawd wiary, przejawy kryzysu systemu wartości, odrzucanie i kwestionowanie autorytetów, to – zdaniem Księdza Profesora – wezwanie i zarazem wyzwanie dla wszystkich uczestniczących w procesie formowania młodzieży. Już w Skoczowie Ojciec Święty Jan Paweł II mówił o potrzebie “ludzi sumienia” oraz konieczności dawania chrześcijańskiego świadectwa. Warto zaznaczyć, że współczesna kultura, a zwłaszcza media, nie ułatwiają ani rodzicom ani wychowawcom realizacji tego zadania. Mówiąc o przyszłości, Ksiądz Profesor podkreślał niebezpieczeństwo zagrożeń (widmo bezrobocia, alienująca kultura) ale i znaki nadziei.
Co jest obecnie największym znakiem czasu i zarazem wyzwaniem dla Kościoła w Polsce? Na to pytanie odpowiadał ks. prof. dr hab. Bronisław Mierzwiński z UKSW w Warszawie w swoim wykładzie pt. Specyfika polskich znaków czasu. Wśród wielu zagrożeń, takich jak problemy bioetyki (aborcja, eutanazja), na czoło wysuwa się problem bezrobocia, niosący z kolei szereg innych niebezpieczeństw. Nasilenie tego zjawiska jest ogromne. Ponad 3 mln bezrobotnych w praktyce oznacza, że ponad 10 mln ludzi jest dotkniętych tą klęską. Rozwiązywanie tego problemu to przede wszystkim zadanie państwa, ale także wielu innych instytucji, także Kościoła, który nie może opuścić człowieka pokrzywdzonego. Inspiracją dla działalności w tej dziedzinie są teksty Encykliki Laborem exercens, Listy pasterskie i społeczne biskupów oraz takie inicjatywy, jak fundusz stypendialny dla niezamożnej młodzieży.
W trzecim temacie sympozjum wrócono do sprawy zagrożeń duchowych. Od kilku lat szeroko dyskutowane jest rozprzestrzenianie się pewnego typu duchowości, przykrojonego do gustów zlaicyzowanego świata. Chodzi o New Age, które stanowi obecnie zjawisko światopoglądowo-kulturowe, albo też całą sieć czynników stanowiących zagrożenie dla wiary współczesnych chrześcijan. W konferencji pt. Chrześcijańska refleksja na temat New Age instrukcję Papieską na temat tego zjawiska oraz wnioski pastoralne przedstawił ks. dr Andrzej Blewiński, wykładowca UKSW i WSD Ojców Franciszkanów.
Konferencjom towarzyszyła żywa dyskusja wykładowców i studentów. Organizatorom należy pogratulować trafnego wyboru tematów do refleksji.
Kolejne sympozjum pastoralne odbędzie się w przyszłym roku.

Ks. Waldemar Kulbat

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2014 ks.Waldemar Kulbat :: Joomla! jest Wolnym Opogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.
Wydanie polskie: Polskie Centrum Joomla!