Zmagania ze szkodliwymi oparami

Zmagania ze szkodliwymi oparami

Dzień Czystego Powietrza obchodzony był kilka dni temu.Z tego właśnie powodu warto nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do wielkiego problemu, który daje o sobie znać w okręgu całej Polski. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który z pewnością może być dla wielu ludzi naprawdę niezwykle katastrofalny. Niekorzystne substancje chemiczne, które wdychamy niestety codziennie, mają bez żadnych wątpliwości związek z rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już niecały rok. Stanowczo warto notorycznie wyjaśniać czym jest zanieczyszczenie powietrza bądź też jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


W kilku programach telewizyjnych, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza został poruszony ten właśnie temat. W głównej mierze należy uzmysławiać sobie, że dzisiaj w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił także problem ze smogiem. Ergonomiczne a także skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego poinformował dodatkowo, że około połowę smogu w Polsce wyrabiamy sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie zrezygnujemy z kotłów zanieczyszczających środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Ponadto, w walkę ze zdegradowanym powietrzem włączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez tę spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat będzie zeroemisyjna, jak oświadczył Piotr Woźny, prezes spółki. Pamiętajmy więc o tym, że kłopot ze smogiem oraz z koronawirusem można ze sobą wyraźnie połączyć. Plaga koronawirusa dała o sobie znać najpierw w lokalizacjach o nieprzeciętnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


W aspekcie smogu bezsprzecznie warto także wiedzieć, co zasadniczo jest kluczową przyczyną. Tak więc jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara niekorzystnych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych kwestii jest niezmiernie ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.